Tuesday, October 22, 2019
Blog Faqe 3
Drejtori i Përgjithshëm i Akademisë Ushtarake në Danimarkë (East Bridge Academy), njëherësh edhe mbikëqyrës i Forcave të Sigurisë së Kosovës, John Skovbo, ka shprehur ngushëllimet e tij për familjen Haradinaj, me rastin e humbjes së kryefamiljarit, Hilmi Haradinajt, shkruan...
Një ngjarje e rënë ka ndodhur në Athinëm ditën e sotme, ku një grup shqiptarësh janë përplasur me një bandë ruse. Sipas raporteve ata janë përleshur përleshur me armë për shkak të ndarjes të zonave të trafikut të drogës. Ngjarja...
Një fotografi e rrallë është publikuar së fundi në Facebook. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe njëri ndër themeluesit e UÇK-së, Ali Ahmeti ka ngushëlluar familjen Haradinaj dhe gjithë të afërmit për vdekjen e Hilmi Haradinajt, babait të...
GAZETAEXPRESSE diel, 17 Qershor 2018 15:34 0 0 Përballja e parë e Granit Xhakës me Neymarin ishte e lehtë por e paharrueshme. “Nuk i duhej shumë për të rënë për toke, madje edhe prekja më e vogël mjaftonte – kështu...
Sot, në ditën e katërt të Botërorit Rusia 2018, futbollistët shqiptarë të Zvicrës do të përballen me njërin prej favoritëve nëse jo kryesorin për këtë garë, Brazilin. Brazili dhe Zvicra do të takohen në kuadër të Grupit E, në një...
Xhafer Deva lindi në vitin 1906 në një familje të pasur shqiptare në Mitrovicë. Shkollën e mesme e krey në shkollën franceze në Selanik, pastaj vazhdoi studimet në Stamboll në kolegjin amerikan “Robert College” i cili gradua më tiutllin shkencor. Pas “Robert Kolexhit”...
Marrëdhëniet politike dhe diplomatike të mbretërisë së Spanjës mesjetare me Shqipërinë nuk ishin intensive, për arsye që kuptohen lehtë. Distanca gjeografike, përkatësia në dy ambjente të ndryshme kulturore dhe, në rastin spanjoll, përqëndrimi në projektin e Reconquista-s së gadishullit,...
Nuk është vetëm Shqipëria që ka një problem me qeset plastike dhe që po mendon ndalimin e tyre me ligj. India synon që para vitit 2022 të eleminojë plotësisht përdorimin e qeseve plastike njëpërdorimshe në vend. Planin ambicioz e...
Me një histori enigmatike, Sazani është i vetmi ishull i mirëfilltë i bregdetit shqiptar. Një bukuri e pashoqe e natyrës sonë ujore, që përsëri mbetet në kuadrin e misteriozes. Historia ka folur për Sazanin si një nga fortesat më të përshtatshme...
Harta e botës në Kozmografinë Ravenase, "Anonymi Ravennatis de geographia libri V", e krijuar në Ravena të Italisë në shek. VII-të pas Krishtit. Duket qartë hapësira e pamasë e paraardhësve të shqiptarëve, ilirëve. Harta jep toponimet nga Irlanda në Indi....

EDITOR PICKS