Momenti kur flota detare shpërthen bombën gjermane të Luftës së Dytë Botërore

Momenti kur flota detare shpërthen bombën gjermane të Luftës së Dytë Botërore

167
0
SHPËRNDAJE

Videoja tregon momentin kur Marina Mbretërore shpërthen një bombë gjermane të Luftës së Dytë Botërore.

Njësia 2 e Zhytjes me bazë në Portsmouth, u thirrën pasi pajisja shpërthyese u gjet nga peshkatarët afër bregdetit të Clacton, në Essex, Britani.

Ekipi i specialistëve e çuan bombën larg në det dhe e bënë të shpërthejë përmes një shpërthimi të kontrolluar – i cili shkaktoi një spërkatje të madhe, transmeton Gazeta Express.

Në video, një zë mund të dëgjohet duke thënë ‘në vendet tuaja, 10 sekonda’, përderisa uji duket i qetë.

Papritmas një zhurmë e madhe mund të dëgjohet dhe pastaj uji shpërthen në ajër, duke shkaktuar një spërkatje të madhe.