Tuesday, October 22, 2019
Blog
Shtimi, heqja, shumëzimi dhe pjesëtimi, bazat e një matematike. Për disa persona, matematika është diçka e thjeshtë dhe u duhet vetëm aplikimi i një formule për të zgjidhur ekuacionin. Për disa të tjerë, u duket si mishërimi i djallit pasi u...
Daniel Serwer, njohësi i çështjeve të Ballkanit, njëherësh profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington tha: “Vendimi i serbëve nga veriu i Kosovës, të mbledhur rreth listës serbe, për të shkuar në zgjedhjet lokale mund të rifillojë dialogun mes...
Ardhja e Kristiano Ronaldos në Serinë A, ka entuziasmuar jo vetëm tifozët e Juventusit, por edhe lojtarët që do e kenë si kundërshtar portugezin. Njëri prej tyre është edhe mbrojtësi i Fiorentinës, Vitor Hugo i cili e ka pasur përballë...
Doktori Hasan Simnica ka bërë një thirrje të hapur për pacientët e Kosovës që para çdo institucioni shëndetësorë në Turqi, të zgjedhin ato në Evropë. Gjithë këtë, doktori Simnica e mbështet në një ngjarje personale të cilën e ka treguar. Hasan...
Të jesh i pasur është një gjë dhe të jesh bujar është një tjetër gjë që shpesh nuk i has të dyja këto cilësi tek një person i vetëm. Manny Pacquioa është një boksier, i cili është i admiruar jo vetëm...
Suedia dje votoj për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre në zgjedhjet parlamentare. 84% të qytetareve me të drejtë vote e dhanë mendimin tyre. Gazetari Astrit Gashi, që jeton dhe vepron në Suedi ka percjellur me vëmendje këtë proces ku sipas...
Videoja tregon momentin kur Marina Mbretërore shpërthen një bombë gjermane të Luftës së Dytë Botërore. Njësia 2 e Zhytjes me bazë në Portsmouth, u thirrën pasi pajisja shpërthyese u gjet nga peshkatarët afër bregdetit të Clacton, në Essex, Britani. Ekipi i...
Kjo video këtyre qenve do t’jua ndreq ditën – padyshim. Videoja në fjalë shfaq dy qenë, njëri i lënduar dhe duke u trajtuar, dhe tjetri duke qëndruar pranë tij. Qeni i rri afër shokut të tij të lënduar, duke ia dëshmuar...
Një tragjedi e vërtetë ndodhi ditën e sotme në Xhenova të Italisë, ku një urë u rrëza, duke lënë nën rrënoja dhjetëra makina. Për pasojë, 11 persona humbën jetën, në mesin e të cilëve edhe një fëmijë. Ndërkohë, raportohet edhe...
Pjesëtarë të KFOR-it amerikan tash e disa ditë në malet e Bajgorës po ushtrojnë pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës për Ushtrinë e ardhshme të Kosovës, shkruan sot gazeta e Beogradit “veçernje novosti”. Kjo gazetë, duke futur në thonjëza...

EDITOR PICKS